Skąd wzięło się miesięczne nabożeństwo do św. Józefa?

150. lat temu Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Jego następca, Leon XIII, w opublikowanej w 1889 roku encyklice „Quamquam Pluries” potwierdził jego wyjątkowy status w Kościele. Wtedy rozpoczął się renesans kultu tego świętego.


W marcu 1888 roku w rodzinie Bartola Longo i Marianny de Fusco, założycieli sanktuarium pompejańskiego miał miejsce niezwykły cud za wstawiennictwem św. Józefa. Córka Marianny, Giovannina, została natychmiastowo całkowicie uzdrowiona ze śmiertelnej choroby, mimo diagnoz lekarskich wskazujących na nieuleczalność i szybką śmierć. Jak wspominała matka: „szykowano już trumnę”, postanowiono jednak zawierzyć chorą św. Józefowi. Po cudzie jako wotum dziękczynne postanowiono poświęcić ołtarz ku czci św. Józefa w sanktuarium pompejańskim (przeczytaj o tym w „Królowej Różańca”).


7 maja 1890 roku kardynał Santfelice, arcybiskup Neapolu, uroczyście poświęcił ołtarz św. Józefa. Na tym nie koniec starań bł. Bartola. Aby rozwijać kult św. Józefa w sanktuarium, Longo napisał miesięczne nabożeństwo na jego cześć. Wybór myśli i opracowań o świętym wzbogacił własnymi rozważaniami i modlitwami. Tak powstała książka „Miesiąc ku czci św. Józefa”. Publikacja doczekała się wielu wznowień we Włoszech i stała się bardzo popularna. Nigdy nie straciła na aktualności.


W 2015 roku jej pierwsze pełne wydanie ukazało się Wydawnictwie Rosemaria we współpracy z Sanktuarium w Pompejach. Uzyskało aprobatę kościelną.


O historii tego nabożeństwa pisaliśmy w "Królowej Różańca Świętego" – zobacz tutaj.

Odsłuchaj: cud uzdrowienia przez św. Józefa, opisany przez bł. Bartola Longo:

Imprimatur

IMPRIMATUR


Nihil Obstat 25.1.2016 r – ks. kan. dr Michał Tschuschke


Imprimatur 27.1.2016 r. N. 303/2016 ks. bp Damian Bryl

Miesiąc ku czci św. Józefa

Miesiąc ku czci św. Józefa – nowenna w wersji książkowej


To wspaniała książka, dzięki której miliony poznały św. Józefa! Jeśli pragniesz modlić się z książką, to polecamy Ci wydanie w oprawie twardej ze wstążeczką. Zobacz tutaj.

Ksiązka – Miesiąc św. Józefa

Miesiąc ku czci św. Józefa – jako audiobook


Miesięczne nabożeństwo ku czci św. Józefa jest też dostępne na płycie CD!

Audiobook został zrealizowany na podstawie książki „Miesiąc ku czci św. Józefa”. Zobacz tutaj.

Audiobook - Miesiąc św. Józefa

Strona wykorzystuje ciasteczka. Aby z niej poprawnie korzystać, wyraź zgodę.